Látásvizsgálat

Napjainkban egyre többen hívják fel a figyelmet a különböző szűrőprogramok fontosságára. Míg egy rendszeres fogászati vagy nőgyógyászati kontroll teljesen természetes része az életünknek, addig a szemünk egészségét sokszor háttérbe szorítjuk. Pedig sokszor a kellemetlen közérzettel járó tüneteinket, vagy akár gyakori fejfájásunkat okozhatja az éleslátás hiánya, vagy egy számunkra nem megfelelő szemüveg vagy kontaktlencse viselése is.

Jó tudni, hogy a látásvizsgálattal nemcsak egy később akár súlyosbodó szembetegséget előzhetünk meg, hanem cukorbetegségre vagy magas vérnyomás betegségre utaló tünetek is kiszűrhetőek.

Az éleslátás pozitív hatással van az életünk minden területére: sikeresebbek lehetünk a tanulmányaink során, hatékonyabban a munkavégzésben, sportokban, de a közlekedésben is nagyobb biztonsággal vehetünk részt egy számunkra megfelelő látásjavító eszköz viselésével.

A látásvizsgálat fontossága a gyermekeknél

Nano fiúA gyermekek fejlődésük során az őket érő információk 80%-át vizuális úton dolgozzák fel, éppen ezért céljaik eléréséhez tiszta, éles látás szükséges. Iskolai eredményességük nagyban függ a látásuk tökéletességétől. Gyakran előfordul, hogy tanulási zavarra gyanakodnak a gyerekeknél, holott a háttérben a látáskorrekció szükségessége áll.

A kisgyermekek nem feltételezik, hogy a saját látásuk különbözik másokétól, ezért nem várhatjuk tőlük, hogy maguktól jelezzék a problémát a szülőnek. Egy mindenre kiterjedő látásvizsgálat azonban kiszűri a fénytörési rendellenességeket és egy a gyermek számára megfelelően elkészített szemüveggel máris sikerélmények érhetik tanulmányai során:

  • a szemek nem párhuzamos állásúak, a gyerek kancsal
  • vörös vagy állandóan könnyező szemek, vöröses, duzzadt, hámló szemhéjszél
  • a gyermek sokat dörzsöli a szemét
  • becsukja vagy takarja egyik szemét, vagy fejét elfordítva vagy megdöntve néz előtte lévő tárgyakat
  • nehezen vagy bizonytalanul csinál közeli látást igénylő feladatokat, “kétbalkezes”
  • a tárgyakat nagyon közel tartja a szeméhez, vagy épp kerüli azokat a tevékenységeket, amelyeknél közelre kellene néznie
  • közelre nézéskor nagyon sűrűn pislog, hunyorog, kancsalít, szemöldökét ráncolja
  • esetleg beszámol róla (bár kisiskolás korban ez még ritka), hogy homályosan lát, vagy nem lát jól tárgyakat
  • közelre nézést igénylő munka után fáradt, szédül, fáj a feje, hányingere van
  • a betűket már jól ismerő gyermek nehézkesen olvas, téveszti a helyet, ahol tartott, betűket felcserél
  • egyéb nyilvánvaló ok nélkül romlik az iskolai teljesítmény

Azokat a gyerekeket is, akiknél nem jelentkezett és nem igazolódott semmilyen látás probléma is érdemes 2-3 évente elvinni egy kontroll vizsgálatra. A szemüvegesek esetében, vagy akiknél valamilyen egyéb szemészeti eltérés állapítottak meg, az orvos utasításainak megfelelően, legalább évente egyszer ajánlatos a látásukat ellenőriztetni.

Jelentkezzen be látásvizsgálatra egy Önhöz közel egy Optik Plus partnerüzletbe!